Cumartesi, Mart 15, 2008

MAKARON FACİAM


Hayranlıkla blogunu takip ettiğim Zinnur'un yaptığı makaronlara hayran kalmış ve bende yapmak istemiştim ancak mikserim olmadığı için yapamıyordum:(

En sonunda mikser yerine rondo ile denemeye karar verdim ve yumurtaları rondada çırptım beyazlaşana kadar.Aslında yumurtaları bekletmek zorunda kalmasaydım çok da güzel çırpılmışlardı ama fındıkları ölçüp rondoda karıştırıyorumderken biraz vaikt kaybı oldu veyumurtalar sönmeye başladı şekerle karıştırıncada akışkan bi kıvama geldiler.Sonrasında eklediğim pudra şekeri ve fındık karışımı biraz katılaştırdıysada yinede tepsiye döktüğümde bayıldılar ve yayıldılar.

Aslında çok güzel şişip eteklenmişlerdi üzerlerinde en ufak bir çatlak yoktu.piştikten sonra altları kağıda yağışık üstlerinden baüımsız bir halde kaldılar.içlerinde kekimsi tabaka oluşmadı.Vede çok şekerli oldu.Hep pudraşekeri hende yumurtadaki şeker çok fazla geldi sanırım.

Sonuç olarak benim makaronlarım bir hilkat garibesine dönüştüler:((

Ama yılmak yok.En yakın zamanda adam akıllı bi mikser alıp tekrar tekrar deneyeceğim.Hemde diğer versiyonlarıyla birlikte,Fıstıklı,lavantalı,çikolatalı,bademli,kahveli vs vs ....

Ben bu işi çözmeden bırakmam....:))

5 yorum:

ReNgArEnK ( Nazlı ) dedi ki...

canım ya makaron çaban çok olmasada olumsuz sonuçlanmış geçmiş olsun. ama çöpe gidecek gibi de gözükmüyolar. olur böyle şeyler herkesin başına gelebilir. en bildiği şeyde bile olabilir mesela ben hep yaptığım ıspanaklı kek en son yaptığımda tam bi faciaydı, sanki acemisiyim, değildim ama şans işte. sanırım bize birer mikser şart bendede yok her haltı aldı en önemklisi o onu almadım neden acaba :)

Begüm dedi ki...

Nazlıcım en ufak kırıntısı bile çöpe gitmedi hepsi yendi:)lezzet olarak yerindeydi yanii;))

kesinlikle mikser şart bize.yoksa gelişemicez makaron zevkinden mahrum kalcam yoksa almaya kalksam geçen sene kilo su 52 ytl idi:) impossible to take it;))

mutfaktelaşı dedi ki...

azmin elinden hiçbir şey kurtulmazmış.bir daha ki sefere istediğin gibi olur inşallah.makaron benim de aklım da ama bir türlü yapmadım.benim mikserde bozuk, kayınvalideminkini kullanıyorum.iade etmeden denesem iyi olucam.birde hangi marka mikser almayı düşünüyorsun.ben kararsızım.

Begüm dedi ki...

Heralde en ucuzundan bi mikser olur.Bilmiyorum annem hangisini alır;)Ben olsam bi sürü ıvırzıvırı olan bi sürü ek altei edevatı oolan bi mikser almak isterdim;))

Gulos dedi ki...

Ben de bademli olanı denemek istiyorum.Ama bunları görünce biraz moralim bozuldu açıkcası :) .
Şaka şaka sen yap bakalım olursa ben de yapayım.
Sevgilerimle..